Bartın Havadis

Kozcağız Barajı Enerji Dağıtım Merkezi ve Nakil hattı hizmete girdi

DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN BARTIN’DA İNŞASINA BAŞLANAN VE YAPIMI BÜYÜK ÖLÇÜDE TAMAMLANAN KOZCAĞIZ BARAJI’NIN ENERJİ DAĞITIM MERKEZİ VE NAKİL HATTI HİZMETE GİRDİ.

Kozcağız Barajı Enerji Dağıtım Merkezi ve Nakil hattı hizmete girdi
307 views
03 Ekim 2020 - 17:50

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Bartın’da inşasına başlanan ve yapımı büyük ölçüde tamamlanan Kozcağız Barajı’nın Enerji Dağıtım Merkezi ve Nakil hattı hizmete girdi.

Yapım çalışmaları büyük ölçüde tamamlanan Kozcağız Barajı temelden 54 metre yüksekliğe ve 46.09 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip olacak. Barajın tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte tarlalardaki verim artacak, yörede ürün çeşitliliği sağlanacak. Ayrıca Q500 taşkın hidrografını rezervuarda tutacak olan baraj Kozcağız Ovasında ve Bartın şehrinde meydana gelecek taşkın debilerinde önemli ölçüde düşüş sağlayacak. Projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 20 milyon 56 bin 999 TL gelir artışı sağlanması hedefleniyor.

Enerji Dağıtım Merkezi ve Nakil Hattı tamam

Bartın Valiliğince yapılan açıklama ile Kozcağız Barajı Enerji Dağıtım Merkezi ile Nakil Hattının hizmete girdiği duyuruldu.

Açıklamada, “İlimiz yatırım projelerinden bir olan Kozcağız Barajı Enerji Dağıtım Merkezi ve İrtibat Projesi kapsamında Kumluca ve Hasankadı Beldeleri ile civar köylerinin enerjisini ve güvenliğini sağlayabilmek için DSİ tarafından tahsis edilen alana yatırımcı kuruluş Bartın Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş tarafından yeni bir dağıtım merkezi ve enerji nakil hatları tesis edilmiştir. Bartın Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş tarafından yürütülen ve kamu yatırımı olan proje tamamlanarak bölge halkının hizmetine sunulmuştur.” ifadelerine yer verildi.

Tamamlanan projeler arasında Terkehatipler Köyü Enerji Altyapısı Yenileme Projesinin de yer aldığı belirtilirken, “Yatırımcı kuruluş Bartın Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş tarafından İlimiz yatırım projelerinden bir olan Terkehatipler Köyü Enerji Altyapısı Yenileme Projesi kapsamında köyün enerji nakil hatları, 6 adet yeni trafo montajı ile sokak aydınlatmaları yenilenmiştir. Proje fiziki olarak tamamen bitirilmiş olup geçici kabul aşamasındadır.” denildi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.