Bartın Havadis

Küre Dağları Milli Parkı’nda yaban hayatı fotokapanlarla görüntülendi

BARTIN VE KASTAMONU İLLERİNİN SINIRLARI İÇERİSİNDE YER ALAN KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI’NDAKİ YABAN HAYATI FOTOKAPANLARLA GÖRÜNTÜLENDİ. MİLLİ PARKIN İÇİNDEKİ FOTOKAPANLAR SAYESİNDE AYI, KURT, KARACA VE YABAN KEDİSİ GİBİ HAYVANLARIN YANI SIRA İLK KEZ BİR KIZIL GEYİK GÖRÜNTÜLENDİ.

Küre Dağları Milli Parkı’nda yaban hayatı fotokapanlarla görüntülendi
183 views
18 Ekim 2021 - 13:50

Bartın ve Kastamonu illerinin sınırları içerisinde yer alan Küre Dağları Milli Parkı’ndaki yaban hayatı fotokapanlarla görüntülendi. Milli parkın içindeki fotokapanlar sayesinde ayı, kurt, karaca ve yaban kedisi gibi hayvanların yanı sıra ilk kez bir kızıl geyik görüntülendi.

2000 yılında milli park olarak ilan edilen ve Türkiye’nin ilk Korunan Alanlar Ağı Parkları (PAN Parks) konumundaki Küre Dağları Milli Parkı’nda yaban hayatı fotokapanlara yansıdı.

Avrupa’da korunması gereken 100 Orman Sıcak Noktası içinde yer alan, Bartın ve Kastamonu sınırlarındaki 37 bin 753 hektar büyüklüğündeki milli park, akarsu, çayır ve mera, maki, kayalık alanlar ve mağaralar, kıyı ve geleneksel tarım alanları gibi ana ekosistem tipleriyle birlikte 157 endemik bitki türü ve bunlar içinde nesli tehlike altında olan 59 bitki taksonunu barındırırken birçok yaban hayvanına da ev sahipliği yapıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı 10’uncu Bölge Müdürlüğü Bartın Şube Müdürlüğü ekiplerince Küre Dağları Milli Parkı’na, fauna çeşitliğini araştırmak için 11 fotokapan yerleştirildi. Yaklaşık bir yıl önce yerleştirilen fotokapanlara ayı, geyik, karaca, kurt sürüsü, yaban domuzları ve yaban kedisinin görüntüleri yansıdı.

Fotokapanlara bir kızıl geyiğin görüntüsünün ilk kez yansıması da heyecan oluşturdu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.