Bartın Havadis

Prof. Dr. Kırdar, orman yangınları sonrasında yapılabilecekleri canlı yayında anlattı

BARTIN ÜNİVERSİTESİ ORMAN FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. EROL KIRDAR, CNN TÜRK CANLI YAYININDA TÜRKİYE’DE DEVAM EDEN YANGINLARLA İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNARAK YANGIN SONRASI YAPILABİLECEKLERİ SIRALADI.

Prof. Dr. Kırdar, orman yangınları sonrasında yapılabilecekleri canlı yayında anlattı
201 views
03 Ağustos 2021 - 18:30

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Kırdar, Türkiye’de devam eden yangınlarla ilgili açıklamalarda bulunarak yangın sonrası yapılabilecekleri sıraladı.

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarının (ÜNİAR) 2020 yılı genel araştırma listesinde birinci sırada yer alan Bartın Üniversitesi Orman Fakültesinde, Silvikültür Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Kırdar, katıldığı bir televizyon programında Türkiye’de devam eden orman yangınları konusunda açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Kırdar, ülkemizde farklı noktalarda devam eden orman yangınlarıyla ilgili değerlendirmeler yaptı.

“Yangınlar sonrası ağaçlandırmalar nasıl yapılacak?” sorusuna cevap veren Prof. Dr. Kırdar, Akdeniz Bölgesinde hakim olan Kızılçamın yüzlerce yıldan beri bölgenin doğal bir tür olduğunu ve yangınlarla birlikte varlığını günümüze kadar devam ettirdiğini ifade etti.

Prof. Dr. Kırdar, yangınlardan sonra bölgede ormancılık teknikleri açısında yapılması gerekenler hususunda bilgiler vererek “Yanan alanlar iyi etüt edilerek sahada kozalak taşıyan kızılçamların belirlenmesi gerekmektedir. Bu ağaçlardan saçılacak tohumlarla birlikte gerekirse bölge orjinli tohum takviyesi de yapılmalıdır. Ekim yoluyla çok başarılı bir şekilde kızılçam fidanları yangın alanlarını kaplayacak ve verimli ormanlar kısa süre zarfında (5-10 yıl gibi) ortaya çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

“Ormancılık doğayı taklit etmektir” diyen Prof. Dr. Erol Kırdar, bu anlayışın dışında bölge şartlarına aykırı olacak şekilde yapılacak tüm uygulamaların başarısız olacağını sözlerine ekledi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.