Bartın Havadis

“Dijital gelecek bizim elimizde”

BARTIN ÜNİVERSİTESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN KONFERANSTA KONUŞAN CUMHURBAŞKANLIĞI CANLI YAYIN YÖNETMENİ, YAZAR VE YAZILIM UZMANI OKAN ÖZBAY, “DİJİTAL MEDENİYETİ REDDETMEMELİ, BU ALANDAKİ VARLIĞIMIZI DAHA FAZLA HİSSETTİRMELİYİZ” DEDİ.

“Dijital gelecek bizim elimizde”
211 views
24 Aralık 2021 - 17:50

Bartın Üniversitesinde gerçekleştirilen konferansta konuşan Cumhurbaşkanlığı canlı yayın yönetmeni, yazar ve yazılım uzmanı Okan Özbay, “Dijital medeniyeti reddetmemeli, bu alandaki varlığımızı daha fazla hissettirmeliyiz” dedi.

Bartın Üniversitesi Öğrenci Konseyi tarafından düzenlenen etkinlik, Kutlubey Yerleşkesi Kütüphane Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansta, Cumhurbaşkanlığı canlı yayın yönetmeni, yazar ve yazılım uzmanı Okan Özbay, “Dijital Medeniyet” başlıklı konuşmasını yaptı. Dünya’daki ve Türkiye’deki internet kullanıcılığı hakkında bilgi veren Özbay, “Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de internetin kullanılmadığı alan kalmadı. Artık her evde internet var ve herkes bir internet kullanıcısı oldu. Herkes dijitalin içerisinde, sosyal medyanın içerisinde ve bir ağa dâhil olarak yaşıyor” dedi.

Dijital ve dijitalleşme kavramlarının günümüzde sıklıkla kullanıldığını aktaran Özbay, “Dijital ve dijitalleşme kavramları günümüzde sıklıkla kullanılan kavramlar arasındadır. Bunlar temelde internet ve yapay zekâ ile bağlantılı kavramlardır. Şu an günümüze baktığımızda dijitalleşmenin çok farklı şekillerde karşımıza çıktığını görmekteyiz. Dijital devlet, dijital para, dijital sanatlar ve dijital kültür endüstrisi bunlardan bazılarıdır. Bu durumların tamamına hâkim olmak mümkün değildir. Ancak dijital okuryazar olabilirsek birçok eksikliği ortadan kaldırabiliriz” diye konuştu.

Özbay, dijitalleşme yolunda yükseköğretim kurumlarının önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayarak “Dijital dünyada dijital dönüşüm aracılığıyla kendimize daha fazla yer bulmalıyız. Bu durumu sadece bir çağın gerekliliği değil, bir zaruriyet olarak algılamalıyız. Dijital medeniyetin hâkimiyeti altında olduğumuzu unutmamalıyız. Dijital medeniyeti reddetmemeli, bu alanda varlığımızı daha çok hissettirmeliyiz. Bu noktada üniversitelerimiz önemli bir yerde durmaktadır” ifadelerini kullandı.

Dijital oyun pazarının her geçen gün büyüdüğünü de kaydeden Özbay, “Dijital oyunlar tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yükselen bir ekonomiye sahip. Ancak ne yazık ki bu alanda istenilen seviyede değiliz. Dijitalleşme çabamıza koşut olarak bu alana da ilgi göstermeli ve geleceği şimdiden yakalamalıyız. Ülkemizdeki girişimci ruhun yayılmasıyla birlikte çok daha iyi yerlere geleceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

Etkinlik karşılıklı soru ve cevapların alınmasının ardından son buldu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.